یکشنبه, 08 ارديبهشت 1398 20:38

ابلاغ دستور رهبر معظم انقلاب برای ساماندهی وضع کاغذ

نوشته شده توسط

ابلاغ دستور رهبر معظم انقلاب برای ساماندهی وضع کاغذ

وحید حقانیان، معاون امور ویژه دفتر مقام معظم رهبری، پس از پایان بازدید حضرت آیت الله خامنه ای، با حضور در جلسه مشترک وزرای صنعت و ارشاد که در ابتدای بازدید وزیر صنعت از نمایشگاه بین المللی کتاب تشکیل شده بود، دغدغه‌های رهبر انقلاب درباره موضوع کاغذ و اثرات آن بر حوزه نشر را به اطلاع وزرای صنعت و ارشاد رساند.

پس از ابلاغ دستور مقام معظم رهبری، جلسه‌ای با حضور رحمانی و صالحی وزاری صنعت و ارشاد و مسئولان مرتبط در دو وزراتخانه و نمایندگان از صنف نشر در محل نمایشگاه کتاب برگزار شد.

یادآور می‌شود رهبر انقلاب صبح امروز در بازدید از نمایشگاه کتاب تهران و استماع نظرات ناشران بر ساماندهی وضع کاغذ توسط وزاری صنعت و ارشاد تاکید کردند.

وزیر دفاع روسیه اعلام کرد که تروریست‌های داعش پس از شکست در سوریه به آسیای مرکزی و جنوب شرق آسیا می‌روند.

وی که در نشست وزیران دفاع سازمان شانگهای گفت: مهم است که اشاره کنیم بعد از شکست داعش آنها از سوریه و عراق به مناطق دیگر می‌روند از جمله آسیای مرکزی و جنوب شرق آسیا. در نتیجه آن جرایم فرامرزی افزایش می‌یابد و بستر مناسبی برای تحرکات افراطی و جدایی طلبانه ایجاد می‌شود و شبکه‌های تروریستی ایجاد می‌شود به ویژه که وضع در افغانستان دشوار است.

شویگو تاکید کرد: داعش مواضعش را در افغانستان به منظور گسترش در منطقه تقویت می‌کند. آنچه نگران کننده است تقویت مواضع داعش و استفاده از افغانستان به عنوان سکویی برای اقدامات توسعه طلبانه در منطقه است.

شویگو تاکید کرد: داعش مواضعش را در افغانستان به منظور گسترش در منطقه تقویت می‌کند. آنچه نگران کننده است تقویت مواضع داعش و استفاده از افغانستان به عنوان سکویی برای اقدامات توسعه طلبانه در منطقه است.

 

یکشنبه, 08 ارديبهشت 1398 20:30

حمایت ما از موضوع مهم فلسطین قلبی است

نوشته شده توسط

حمایت ما از موضوع مهم فلسطین قلبی است

 حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در نشستی صمیمانه با اعضای شورای سیاست‌گذاری جایزه جهانی فلسطین، پرویز، میثم نیلی، علیرضا قزوه‌، سردار ناظری رئیس مجمع ناشران دفاع مقدس، استاد طراد حماده شاعر و نویسنده لبنانی و وزیر کابینه لبنان در دورهٔ قبل و نایب رئیس شورای سیاست‌گذاری جایزه جهانی فلسطین، بدیع الصقور شاعر و نویسنده سوری و عضو اتحادیه نویسندگان عرب و از مؤسسینجایزه جهانی فلسطین، زارعی رئیس انجمن ناشران جهان اسلام، مهدی رعد و حماده از لبنان، اراوی رئیس ناشران کشور عراق و رئیس نمایشگاه بین‌المللی بغداد، ولید الحمد استاد دانشگاه و شاعر لبنانی، شکیبایی رئیس خبرگزاری قدسنا، هورسوم او غلو از نویسندگان و ناشران کشور ترکیه و صابر علی مریم مدیر مؤسسه ادبی فرهنگی در پاکستان و از فعالان مبارزه با صهیونیسم در این کشور»؛ که در سالن اجتماعات حوزه ریاست سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد، دیدار و گفتگو کرد.

در ابتدای این مراسم طراد حماده نایب‌رئیس شورای سیاست‌گذاری جایزه جهانی فلسطین خطاب به حجت‌الاسلام قمی گفت: ما امیدواریم که از توصیه و راهنمایی و همچنین همکاری شما و سازمان تبلیغات اسلامی بهره‌مند شویم. و درزمینهٔتبادل تجربه‌ها و طرح‌های موجود در حوزه دفاع از فلسطین همکاری کنیم.

وی در مورد اهمیت تبلیغ و موضوع جایزه فلسطین تصریح کرد: ضرورت این جایزه برمی‌گردد به اهمیت موضوع فلسطین که یک قضیه محوری و اولویت اصلی ما است و ما معتقدیم حل‌وفصل تمام مسائل موجود حول محور عدالت در جهان اسلام از طریق فلسطین قابل تحقق است.

استاد طراد حماده با بیان اینکه موضوع فلسطین یک ضرورت وجودی دارد و موضوعی ریشه‌دار و اصیل است و این اصالت در حوزه ادبیات هم جریان دارد عنوان داشت: موضوع فلسطین به‌طور کل یک موضوع انسانی است و در حوزه آزادی‌خواهی، عواطف و نوع‌دوستی باعث تعالی انسان می‌شود.

نایب رئیس شورای سیاست‌گذاری جایزه جهانی فلسطین، گفت: جایزه جهانی فلسطین که در ارتباط مستقیم با موضوع فلسطین است یک جایزه ضروری، تکلیفی و امری است که باید عهده‌دار انجام آن شد.

وی افزود: یکی از اهداف شکل‌گیری جایزه جهانی فلسطین این است که جوانان را برای تحقیق و نوشتن و ناشران را برای انتشار کتب مختلف در مورد فلسطین تشویق کنیم و نتیجه و دستاورد تمام این فعالیت‌ها درنهایت تشویق و ترغیب مردم به خواندن کتاب در مورد فلسطین است.

شاعرو نویسنده لبنانی با اشاره به این موضوع که جمهوری اسلامی توسط امام خمینی (ره) که یک عالم، حکیم، عارف و شاعر بود بنیان‌گذاری شد تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران یکی از جمهوری‌های نادر در جهان است که یک حکیم عارف و شاعر آن را بناکرده است و این جایزه نیز عشق و حب جمهوری اسلامی نسبت به موضوع فلسطین را نشان می‌دهد و باید قدردان ارزش‌هایی بود که امام خمینی (ره) بنیانگذاریی کردند.

محسن پرویز نیز در این مراسم اذعان داشت: باهمتی که دوستان در مجمع ناشران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس انجام دادند درنهایت جایزه جهانی فلسطین شکل گرفت و یک شورای سیاست‌گذاری برای این جایزه تعیین شد همچنین یک شورای اجرایی هم تشکیل شد تا پیگیر کارها باشد در این راستا فراخوانی آماده و بنا شد ظرف مدت ۶ ماه آثار از سراسر جهان جمع‌آوری شود و بعد مورد داوری قرار بگیرند.

وی بیان کرد: در جلسه اول شورای سیاست‌گذاری در مورد این موضوع که ما عنوان این جایزه را مقاومت بگذاریم یا فلسطین بحث شد و نظر جمع این بود که فلسطین در واقع محور مقاومت است. همچنین در انجمن قلم ایران یک جایزه داخلی برای فلسطین مصوب شد که مقدمه‌ای است برای این جایزه جهانی.

پرویز افزود: باید گفت دوستانی که در خارج از کشور و در جبهه مقاومت فعالیت دارند، خبرگزاری قدسنا و جمعیت حمایت از مردم فلسطین در تأسیس جایزه بسیار کمک کردند و امیدوارم این جمع‌آوری آثار در مورد فلسطین به افزایش تولیدات در این حوزه منجر شود.

الراوی رئیس ناشران کشور عراق و رئیس نمایشگاه بین‌المللی کتاب بغداد گفت: ما در مورد یک موضوع مهم بحث می‌کنیم و آن آزادی سرزمین مقدس فلسطین است اما چند نکته در این میان وجود دارد که مایلم آن‌ها را مطرح کنم.

رئیس نمایشگاه بین‌المللی کتاب بغداد اظهار داشت: حضور کم‌رنگ جمهوری اسلامی در نمایشگاه بین‌المللی بغداد مشهود بود. این موضوع برای ما سخت و دردناک است که شاهد باشیم جمهوری اسلامی ایران با این تاریخ و فرهنگ عمیق در چنین سطحی در نمایشگاه شرکت کند.

وی خطاب به حجت‌الاسلام قمی گفت: از شما می‌خواهم در چنین عرصه‌هایی که حضور تبلیغی بسیار اهمیت دارد مساعدت و همکاری کنید تا شاهد حضور بیشتر ناشران ایرانی باشیم. کشورهای دیگر حضوری گسترده در این نمایشگاه دارند. به‌عنوان مثال کشور مصر با ۱۱۴ غرفه در نمایشگاه بین‌المللی بغداد شرکت کرد و عربستان سعودی در غرفه‌ای ۶۰۰ متری آثار خود را به منصهٔ ظهور گذاشته است و ۲۳ کشور در این نمایشگاه حضور دارند. صابر علی مریم مدیر مؤسسه ادبی فرهنگی در پاکستان در این دیدار ضمن بیان این موضوع درکشور پاکستان یک سازمان مردم نهاد در حمایت از فلسطین وجود دارد و مدت ۲ سال است که فعالیت می‌کند و بنا دارد تا فعالیت‌های خود را گسترش دهد گفت: از سال ۲۰۱۱ این سازمان مردم نهاد با هند، ایران، لبنان و دیگر کشورها در اروپا در عرصه صهیونیسم ستیزی به صورت اشتراکی فعالیت می‌کن و در یک برهه زمان. از طریق سوریه و بعد از طریق مصر با کشتی؛ کمک‌های این سازمان مردم نهاد به غزه ارسال می‌شد البته باید گفت که در گذشته این همه فعالیت درمورد فلسطین در پاکستان وجود نداشته و حتی امروز در پاکستان، خبرگزاری قدس در موضوع فلسطین فعالیت می‌کند.

زارعی رئیس انجمن ناشران جهان اسلام در ادامه این نشست اظهار داشت: این نگاه واقع بینانه که رژیم صهیونیستی ۲۵ سال دیگر را نخواهد دید عمق نگاه استراتژیک رهبر معظم انقلاب را نشان می‌دهد؛ این دیدگاه ژئوپلتیک جهان اسلام را به ژئو استراتژیک ارتقا می‌دهد؛ فرمایش رهبر انقلاب در این مورد برای ما یک امر ولایی و راهبردیست. ما وظیفه داریم این عمق استراتژیک را در عرصه‌های مختلف به منصه ظهور برسانیم و یکی از مهم‌ترین این عرصه‌ها عرصه فکر، اندیشه، قلم و ادبیات است. و در این بین حوزه‌ی نشر و ادب مؤثرترین حوزه محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام قمی در پایان این نشست ضمن ابراز خوشحالی از عضویت در این جمع تأکید کرد: حمایت ما از جایزه جهانی و موضوع مهم فلسطین ایمانی، اعتقادی، قلبی و عملی است و این موضوع هم به خاطر فهم ما از حق، عدالت، مکتب و اسلام است و ما باور داریم که «و من أَصدَقُ مِنَ اللَّهِ قیلًا» و «إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ».

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی یادآور شد: امام خمینی (ره) شاعر و حکیم بودند و این تعبیر را حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مورد امام خمینی فرمودند که امام (ره) حکیم بودند. حکیم به باطن نظر می‌کند و اگر امام (ره) از فتح لبنان و فلسطین سخن گفتند و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از این و عده قریب‌الوقوع نابودی صهیونیسم سخن به میان آوردند برای ما این سخنان حجت است.

حجت‌الاسلام قمی با تأکید بر اینکه ما خادم خادمین و مجاهدین آرمان فلسطین و قدس هستیم خاطرنشان کرد: ما نمی‌توانیم به موضوع گردن زدن افراد طالب حق در عربستان سعودی بی‌تفاوت بمانیم. چه در مقام یک مسئول و چه به‌عنوان یک انسانی که طالب حق و عدالت است.

در پایان این مراسم هور سوم او غلو از نویسندگان و ناشران کشور ترکیه چندین کتاب منتشرشده توسط ناشران ترکیه را به رئیس سازمان تبلیغات اسلامی هدیه داد.

ساز و کارهیات رسیدگی به امور موسسات قرآنی باز طراحی می شود

به گزارش خبرنگارمهر، پس از پیگیری های فراوان از مسئولین شورای توسعه فرهنگ قرآنی و عدم پاسخگویی در خصوص صحت و سقم مصوبات چهل ودومین جلسه، یک عضو حقیقی و حاضر در جلسه در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص مصوبات این جلسه، گفت: مصوبه ای برای انحلال هیات نداشتیم. وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی  و رییس سازمان تبلیغات در رابطه با ادامه و نحوه کار هیات رسیدگی به امورموسسات به همفکری رسیدند و پیشنهاد مشترک دو امضایی را به شورای توسعه ابلاغ خواهند کرد.

وی ادامه داد: ممکن است در این همفکری به این نتیجه برسند که هیات منحل و یا هیات جدیدی تشکیل شود که در فرصت یک ماهه تا جلسه بعدی شورای توسعه تصمیمات اتخاذ می شود.

این عضو حقیقی حاضر در جلسه شورای توسعه با اشاره به اینکه صدور مجوز موسسات قرآنی به روال قبل بازگردانده شده است، تصریح کرد:با توجه به تفاهمی که میان رییس سازمان تبلیغات اسلامی و وزیرفرهنگ وارشاد اسلامی منعقد شده سازو کار جدید برای هیات رسیدگی به امور موسسات قرآنی بازطراحی می شود و حتی ممکن است ترکیب اعضای آن نیز تغییر کند. بر همین اساس قرار بر این شد که صدور مجوز را هر دو سازمان با طراحی جدید داشته باشند تا دوگانگی های قبلی را نداشته باشد.

وی در خصوص مصوبه دوم نیز اذعان داشت: همچنین قرار شد رییس سازمان فرهنگ و ارشاداسلامی و رییس سازمان تبلیغات وضعیت ادغام دو اتحادیه قرآنی را تعیین تکلیف کنند.

هیأت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی به منظور ایجاد ساز وکار لازم برای هماهنگی دستگاه‌ها در اجرای ضوابط و مقررات تأسیس مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت (ع) و حُسن تعامل، هماهنگی و هم‌افزایی در انجام وظایف مصرّح و قانونی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی و اتخاذ روش‌های مطلوب در عرصه ساماندهی مشارکت‌های مردمی و صدور مجوز و نظارت بر فعالیت‌های آنها، در سال ۹۴ بر اساس مصوبه شورای توسعه فرهنگ قرآنی تشکیل شد که عدم پاسخگویی به موقع مدیران قرآنی در این خصوص ابهامات زیادی را ایجاد کرده است.

راز هراس تل آویو از آغاز جنگ با حزب الله لبنان/ چماقی که شکست

رژیم صهیونیستی هرازگاهی از رزمایش هایی به منظور آمادگی برای رویارویی آتی در جبهه های جنوبی و شمالی دم می زند و مانوری که اخیرا شروع کرده نیز به منظور آمادگی برای جنگ در دو جبهه شمال یعنی با حزب الله و جنوب با گروههای فلسطینی به شکل همزمان است. این به موازات انتخاب «آویو کوخاوی» به عنوان رئیس جدید ستاد ارتش رژیم صهیونیستی است.

تردیدی نیست که صهیونیستها به شدت از جبهه شمالی و جنوبی هراس دارند و تحرکات آنها نیز از این ترس و وحشت نشات می گیرد.

«آلون بن داوید» تحلیلگر امور نظامی کانال ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی که روابط محکمی با موسسه امنیتی در تل آویو دارد، اعلام کرد: «حمله به حزب الله لبنان، اسرائیل را وارد یکی از سخت ترین جنگهایی که می شناسیم، می کندحمله به حزب الله لبنان، اسرائیل را وارد یکی از سخت ترین جنگهایی که می شناسیم، می کند. باید با احتیاط عمل کرد. امکان جنگ در دو جبهه شمال و جنوب نیست و اگر نتانیاهو چشمانش به سوی شمال باشد، مفهمومش آرامش جبهه جنوبی است».

از سوی دیگر «اسحاق بریک» از ژنرال های احتیاط در گزارشی به کمیته خارجی و امنیت وابسته به کنیست رژیم صهیونیستی به کمبودها و دغدهه هایی که ارتش رژیم صهیونیستی با آن دست و پنجه نرم می کند، پرداخته است.

وی اذعان کرد: «حقیقت اوضاع را باید از زبان افسران جویا شد تا متوجه اوضاع واحدهای مخازن اضطراری و کمبود خطرناک نیروی انسانی و تعمیر و نگهداری تانکها و نفربرها بشویم. نظامیانی که من با آنها سخن گفتم از مشکلات شدید و بی شمار سخن گفتند. آنچه من به شما(اعضای کنیست) می گویم از فرماندهان عالی رتبه ارتش نخواهید شنید. به شما توصیه می کنم با نظامیان گفتگو کنید تا در جریان واحدهای مخازن اضطراری قرار بگیرید و شما را از مشکلات آگاه کنند. ارتش اسرائیل با مشکلات عدیده ای روبرو است که مهمترین آنها چالش نیروی انسانی است. این مشکلات نیاز به حل اساسی دارند و رئیس جدید ستاد باید آنها را حل کند».

واقعیت این است که پس از جنگ ۳۳ روزه در سال ۲۰۰۶، فرماندهان امنیتی رژیم صهیونیستی ارزیابی های جنگی به عمل آوردند تا میزان توان بازدارندگی تل آویو را بسنجند اما جنگهایی که این رژیم با فلسطینی ها انجام داده در واقع مقیاس کوچکتری از جنگ با حزب الله بوده و آخرین مورد نیز در هفته گذشته رخ داد و نشان داد که توان بازدارندگی رژیم صهیونیستی از بین رفته است.

درباره علت آن باید گفت که به عواملی متعددی مربوط می شود از جمله اینکه ارتش رژیم صهیونیستی با وجود اینکه برتری هوایی خود را تاکنون حفظ کرده اما کارایی لازم را در برابر زیرساختهای نظامی مخفی و پنهان ندارد. نیروی هوایی این رژیم شاید بتواند اهداف زیادی که قابل مشاهده هستند نابود کند اما در برخورد با جنبش ها و گروههای مسلحی که شیوه جنگ فرسایشی را دنبال می کنند و دست به تحرکات پنهان می زنند، عاجز است.

جنگ فرسایشی مقاومت، دشمن را به زانو در می آورد

در ثانی فقدان توان بازدارندگی رژیم صهیونیستی به پیشرفت توان گروههای مقاومت مربوط می شود که توان موشکی قوی دارد که اجازه ورود به جنگ فرسایشی برای مدت زمان طولانی را می دهد و این در شرایطی است که گنبد آهنین رژیم صهیونیستی توان لازم را ندارد و بنابر این بخش اعظم موشک هایی که از سوی مقاومت لبنان و فلسطین به سوی صهیونیستها شلیک خواهد شد، به هدف می رسند. این زمانی برای صهیونیستها دردناک تر می شود که توجه شود که مقاومت فلسطین که توان موشکی اش در مقیاسی کمتر در مقایسه با حزب الله لبنان است می تواند ضربه مهلکی به تل آویو وارد کند حالا اگر رژیم صهیونیستی بخواهد با حزب الله بجنگند چه وضعیتی خواهد داشت.

موضوع سوم اینکه اسرائیلی ها به توان ارتش خود اعتمادی ندارند اسرائیلی ها به توان ارتش خود اعتمادی ندارند و این پس از چند تجربه شکست خورده است و آنها ورود به جنگ طولانی مدت بدون تحقیق نتیجه ملموسی را بر نمی تابند.

رژیم صهیونیستی از سویی توان دیکته شروط سیاسی به نفع خود را ندارد و در مقابل هم گروههای مقاومت به تقویت توان جنگی خود افزوده و می افزایند و تل آویو قادر به توقف این روند یعنی تقویت و تجهیز گروههای مقاومت نیست.

اسرائیل در جنگ آتی با حزب الله مجبور به هدف قرار دادن مراکز و تاسیسات زیربنایی لبنان خواهد بود تا مانع از فرسایشی شدن و طولانی شدن جنگ شود. یعنی در شرایطی که حزب الله لبنان به دنبال تکرار پیروزی سال ۲۰۰۶ البته با وارد کردن ضربات دردناک بیشتر است در مقابل رژیم صهیونیستی با هدف قرار دادن لبنان تلاش خواهد کرد که دخالت های منطقه ای و بین المللی برای توقف جنگ را دنبال کند تا وارد جنگ فرسایشی نشود.

به اعتقاد برخی کارشناسان، تل آویو در جنگ آتی از بیم شکست دست به هر کاری خواهد زد و همه توان خود را به کار خواهد بست تا در مدت زمان کوتاه به اهدافش برسد اما واقعیت آن است که با وجود همه آنچه مقامات رژیم صهیونیستی در سر می پرورانند، شکست اخیر در غزه بار دیگر زنگ خطر را برای تل آویو به صدا درآورد که به نفع این رژیم نیست که وارد جنگ با حزب الله لبنان شود و همین ترس و آماده نبودن سبب شده است که از سال ۲۰۰۶ به بعد از جنگ پرهیز کند و از سویی هر گونه تلاش رژیم صهیونیستی برای احیای توان بازدارندگی از دست رفته هم با تحرکات حزب الله روبرو خواهد شد.

قدر مسلم آن است که رژیم صهیونیستی همواره از جنگ به عنوان چماقی برای تهدید استفاده کرده است اما در حال حاضر اوضاع کاملا برعکس شده استرژیم صهیونیستی همواره از جنگ به عنوان چماقی برای تهدید استفاده کرده است اما در حال حاضر اوضاع کاملا برعکس شده است. مقامات نظامی و سیاسی رژیم صهیونیستی به جبهه داخلی خود اطمینان داده اند که وارد جنگ جدید نخواهند شد و این ناشی از وحشت آنها از نتایج فاجعه بار هر جنگی برآنهاست.

جبهه داخلی هم از هرگونه اظهارات جنگ طلبانه مقامات خود ضد حزب الله با توجه به نتایج هولناک آن برای آنها در هراس هستند و هم از کوتاه آمدن این مقامات و اینکه وارد جنگ نخواهند شد در هراس هستند. این تزلزل در مواضع بیشتر جبهه داخلی رژیم صهونیستی را به وحشت فرو می برد زیرا گاهی این مقامات اعلام می کنند که جنگ آنقدر تبعاتی نخواهد داشت و زمانی دیگر تبعات هر جنگی را ویرانگر می دانند.

واقعیت این است که رژیم صهیونیستی در جنگ آتی و هر جنگی پس از آن راه به جایی نمی برد و هرگز پیروز نخواهد شد. مقاومت لبنان همانگونه که سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان گفت؛ آماده تر از قبل است.

 دبیر کل حزب الله لبنان اخیرا اعلام کرد: «نقطه ثقل اساسی امروز درباره اوضاع لبنان توان موشکی مقاومت است که به برکت این توان موشکی دشمن جرات حمله به لبنان را ندارد. امنیتی که ما هم اکنون در آن به سر می بریم به علت این معادله است و از همین رو شاهد هستیم که دشمن تمرکز خود را بر توان موشکی مقاومت از طریق ایجاد هراس و فشار دیپلماسی و ایجاد حالت ترس قرار داده است. خطاب به اسرائیلی ها می گویم که هر تجاوزی به لبنان یا حمله هوایی حتما با واکنش روبرو خواهد شد و مقبول نخواهد بود که دشمن مشابه قبل، بازگردد و لبنان را عرصه تاخت و تاز خود قرار دهد».

مشورت مقدم بر استخاره است/ ائمه چگونه استخاره می کردند؟

حجت الاسلام فاطمی نیا گفت: دعای ۳۳ دعای استخاره است. استخاره دو گونه است، یک وقت انسان با قلب و زبان خود از خدا خیر می خواهد که استخارۀ اصلی هم همین است. نوع دیگر استخاره به این شکل است که با تسبیح یا قرآن استخاره را انجام می‌دهند و آن بحث دیگری است. اینجا امام استخارۀ قلبی را ذکر می‌کند، منتها مثل حوائج دیگر که انسان از خدا می‌خواهد در اینجا امام به ما می‎آموزد که خدا به قلب ما بیندازد که کدام کار بهتر است؟ این خیلی مهم است. این دعا ممکن است که مستجاب شود شاید هم مستجاب نشود و متوجه اینکه کدام کار بهتر است نشویم، که باز هم از پروردگار می‌خواهیم. اصل این است که امام می‌خواهد بگوید که کار دست خدا است، در استخاره با قرآن و تسبیح هم همین است و کار دست خدا است.

وی ادامه داد: در مورد کلمۀ استخاره و اینکه استخاره از کجا مشتق شده است؟ بحثی وجود دارد. استخاره در اصل از خیر گرفته شده است و یعنی طلب خیر. منتها در این رابطه یکی از فقها به‌نام محمد بن ادریس عجلی که مرد بسیار بزرگی بوده، کتابی دارد به نام سرائر و در آن می‌گوید استخاره از خوار گرفته شده و خوار صدایی است که بچۀ گاو از خود در می‌آورد این اصطلاح چه ربطی به استخاره دارد؟ سید علی خان می‌فرماید که این کلام از این مرد بزرگ عجیب است و استخاره یعنی طلب خیر که با معنای مورد نظر ادریس تفاوت دارد. در ادامه سید علی خان می‌گوید اینکه استخاره به معنای طلب خیر است و آن را ربط دهیم به خوار این غلط است چون دو لفظ به هم شباهتی ندارند و گفتار باطلی است زیرا این دو کلمه به هم ربطی ندارند. اینجا استخاره از استخیار گرفته شده که اجوف یایی است در حالیکه که استخاره‌ای که از استخوار گرفته شده اجوف واوی است. سید می‌فرماید اینها را به هم ربط دادن نوعی باطل گویی است. پس اصل استخاره از استخیار گرفته شده یعنی طلب خیر از خدا.

وی افزود: استخاره این است که هر کاری که می‌خواهیم انجام دهیم از خدا طلب خیر کنیم. بزرگان دین همواره گفته‌اند که مشورت مقدم بر استخاره است. استخاره وقتی است که ابهامی در گوشه‌های قلب شخص بماند. یک زمانی مشورت هم نتیجه نمی‌دهد و یا شرایط مشورت وجود ندارد، در اینجا شخصی که شرایط استخاره کردن را داشته باشد می‌تواند استخاره را انجام دهد. در روایات آمده است که پیامبر اکرم استخاره را به اصحاب خود آموزش می‌داده مانند اینکه یک سوره از قرآن را آموزش دهد و می‌فرمود چنانچه یکی از شما قصد انجام استخاره داشت دو رکعت نماز بخواند سپس بگوید خدایا من از تو به واسطۀ علمت خیر می‌خواهم.

حجت الاسلام فاطمی نیا گفت: حضرت صادق نیز فرمود برای استخاره دو رکعت نماز بخوان و بگو خدایا در این کار به ما خیر عطا کن. این هم یک نوع استخاره است. امام جواد نیز برای استخاره صد مرتبه ذکر استخیر بالله را تکرار می‌کردند و دو رکعت نماز می‌خواندند. در نمونۀ دیگری از استخاره امام صادق فرمود اگر امر مهمی برای شما پیش آمد با خدا مشورت کنید و اگر خدا به قلبت انداخت آن را انجام بده و این استخاره به این طریق است که بعد از نماز واجب سجده به جا می‌آورد و در آنجا می‌گوید خدایا بهترین کار را نشانم بده، سپس ببیند چه چیزی به دلش افتاد و همان را انجام دهد.

وی ادامه داد: پس استخاره‌ای که امام سجاد در اینجا آورده است مربوط به تسبیح و قرآن نیست، فقط طلب خیر با زبان است.

وی افزود: شیخ مفید فرموده استخاره در واجبات نیست، در چیزی که خدا نهی کرده نیز استخاره وجود ندارد و استخاره در مباح و مستحبات است. از آداب استخاره کننده این است  که شخص استخاره کننده ظاهر خود را از آلودگی‌های حدث و خبث طاهر کند.

این کارشناس دینی گفت: همچنین باطن خود را از شک و ریب پاک کند. در ادامه می‌فرماید که دو رکعت نماز بخواند و بعد از حمد هر سوره‌ای که می‌خواهد بخواند و در رکعت دوم قنوت را به جا آورد. در این نماز و دعا تا زمانی که تمام شود با قلب و روح خود به خدا توجه کند و از خدا خیر بخواهد.

حجت الاسلام فاطمی نیا ادامه داد: در بارۀ استخاره با قرآن و تسبیح نیز شیخ مفید می‌گوید در آنجا نیز مؤدبانه برخورد کنید چه خوب بیاید چه بد باید حال یکسانی داشته باشید و در هر صورت سپاس خدا را به جای آورید.

وی افزود: روایاتی نیز وجود دارد که سفارش شده با قرآن استخاره کنید، استخارۀ قرآن بسیار مشکل است و باید به شخص موهبت داده شود وگرنه هرکسی توانایی انجام چنین استخاره‌ای را ندارد. در استخاره باید معقول بوده و شخص استخاره کننده هم باید بر این امر وارد باشد. البته فراموش نشود که استشاره مقدم است.

وی گفت: در دعای استخارۀ حضرت فقط قلب و زبان مطرح می‌شود و فقط معنای خیر داشته و بحث تسبیح و قرآن مطرح نیست. حضرت در این دعا می‌فرماید: خدایا من در این دعا طلب خیر می‌خواهم به سبب علم خودت  کار خوب را به من حکم کن. الهام کن به ما معرفت اختیار را. خدایا اگر انتخاب صحیح را بر ما الهام کردی شک را از دل ما بیرون کن.خدایا معرفتی به ما عطا کن تا به آنچه برای ما مقدر کرده‌ای راضی باشیم.

حجت الاسلام فاطمی نیا ادامه داد: بازی کردن با استخاره و تکرار مداوم یک استخاره خطرناک است. البته اگر بعد از چند ماه شرایط استخاره تغییر کرده باشد، می‌شود مجددا استخاره گرفت با توجه به این نکته که استخاره برای اصل یک عمل باشد نه شرایط ظاهری آن. همچنین تأخیر و یا تأجیل  آنچه خدا برایمان مقرر کرده را نباید بخواهیم.

وی در پایان گفت: پس در این دعا حضرت طلب خیر از خدا می‌خواهد و این دعای مهمی است. همچنین در این دعا می‌خواهد هرچه خیر ما بود بدون شک و ریبی به آن راضی شویم. یکی از فواید استخاره این است که انسان را به یک سو می‌برد و تردید را از انسان دور می‌کند. استخاره این نیست که دلخواه ما روی دهد بلکه چیزی که خدا می‌پسندد می‌آید، و آن خیر ما خواهد بود. عمدۀ این دعا این است که خدا معرفت برگزیدن را به ما الهام کند.

گزارش از خبر گذاری مهر 

پنج شنبه, 27 ارديبهشت 1397 10:17

یک عمر مبارزه و حق طلبی؛ از نهضت 42 تا فتنه 88

نوشته شده توسط

سید مهدی طباطبایی را همه می شناختند؛ همان پیرمردِ مهربان برنامه های صدا و سیما که در مناسبت ها درس اخلاق می گفت و با یادی از ائمه اشک بر چشمانش جاری می شد. بدون تعارف بود و هر نکته ای را که به ذهنش می رسید درست را بیان می کرد تا جایی که صراحت لهجه‌اش او را روزگاری از تلویزیون دور کرد. 

مبارز، حق طلب و شجاع

مرحوم طباطبایی نواده سید محمدکاظم طباطبایی یزدی و آیت الله سید عبدالهادی شیرازی بود. گرچه مرحوم طباطبایی را به عنوان استاد اخلاق می شناختند اما وی بر خلاف مشی موجود در آن روزها، که معمولا حوزه های علمیه سعی در عدم ورود به مسائل مختلف سیاسی را داشتند؛

به گفته خودش آشنایی اش با امام خمینی (ره) چنین روندی داشته: «امام خمینی هفت سال پس از پسرعمه‌های من منزل مقابل خانه آنها را خریدند. ما از هفت‌سالگی در آن خانه بودیم. آقای هاشمی رفسنجانی هم داماد خانواده مرعشی بود و در همان خانه بود. اولین روزی که آقای خمینی اثاث آورد... این اولین آشنایی من با امام خمینی در سال 1328 بود.»
او در جریان آغاز نهضت حضرت امام در سال 1342 به زندان افتاد و علت دستگیری هم فعالیت و همکاری با فدائیان اسلام بود. 


سید مهدی طباطبایی در طول اقامتش در شهر قم در محضر آیت الله بروجردی و امام خمینی(ره) به فعالیت می پرداخت اما عمده فعالیت وی در مبارزات سیاسی به حضور در مشهد باز میگردد. شاید کمتر کسی بداند که این سید مهدی طباطبایی بود که طرح لایحه‌ی کاپیتولاسیون را افشا کرد. او در این باره می گوید: «ماجرای کاپیتولاسیون را «عماد تربتی» (سناتور زمان شاه) شب به خانه آقای کفایی (میرزا احمد کفایی از روحانیون وابسته به دربار) آمد و گفت و همان شب هم ما نامه‌ای به آقای سعیدی دادیم و وی هم به آقای خمینی گفت...»

وفادار به انقلاب و در کنار رهبر

مرحوم طباطبایی همواره نسبت به انقلاب وفادار، دلسوز و دغدغه مند بود. ایشان در مصاحبه ای و پس از انتشار قسمت هایی از مراسم انتخاب آیت الله خامنه‌ای به عنوان رهبر معظم انقلاب در سال 1368، در گفتگویی بیان کرده بود: این صحبت‌هایی که درباره این فیلم شده و گفته‌اند سخنان ایشان نشان از عدم صلاحیت دارد، "بی‌عقلی" است. فرمایشات آیت‌الله خامنه‌ای در آن زمان، از روی "تواضع" بود. ایشان وقتی می‌خواستند به‌عنوان رهبر انتخاب شود با تواضع گفت که "نمی‌خواهم رهبر شوم". خود امام خمینی و همه اولیای الهی هم همین‌گونه بودند.


مرحوم طباطبایی

اما ارادت مرحوم طباطبایی به رهبری انقلاب و این جایگاه هنگامی خودنمایی می کند که بدانیم زمانیکه برخی به دنبال سواستفاده از صراحت لهجه ایشان در بیان انتقادات از اوضاع کشور بودند، وی به گفته خودش با شجاعت تمام و بدون هیچ ترسی گفت: ما نباید اقتدار و وجاهت رهبری را با هیچ اقتداری عوض کنیم.  ما هرچه به آبروی رهبر لطمه بزنیم به نظام لطمه زده‌ایم و این خیانت است. اگر احترام و آبروی رهبر حفظ شود، کشور محترم است و بدانید از گناهان کبیره، تهمت و ظلم به رهبری است و تصریح می کند؛ الآن بالاترین ضرری که به کشور خورده آبروریزی است. آبروی اشخاص نباید بریزد.

چرا این فساد‌ها به‌وجود آمده است؟ چون آبرو‌ها رفته است. آیا آبروی‌مان را رهبر برده است؟ خیر؛ ایشان که به همه نظام آبرو داده است. آبرویمان را اقتصاد برده است و از لحاظ اقتصادی و مفاسد اقتصادی آبرویمان رفته است.

اصول‌گرا و پایبند به اصول و نه "اصولگرا"

مرحوم طباطبایی نسبت به جریانات اصولگرایی موجود انتقاد وارد می کرد اما همچنان خودش را اصولگرا می دانست. وی در گفتگویی با جماران بیان کرده بود. «باید بگویم شخصا از ابتدا اصول‌گرا بوده ام و امروز هم خود را از اصول‌گرایان می دانم، علتش هم این است که به یک شرایط و خاستگاهی پایبند بوده و هستم که این شرایط در چارچوب اصولگرایی تعریف می شود.»

او رهبری را متعلق به همه می دانست و معتقد بود «الآن رهبر معظم انقلاب حتی کم‌نظیر هم نیست، بلکه بی‌نظیر است. آقای خامنه‌ای شخصیت فراجناحی دارند و رهبر کل یک ملت هستند. نباید برخی اصولگرایان بگویند رهبری فقط متعلق به اصولگرایان است، باید شأن رهبری را حفظ کرد.»

دوشنبه, 14 اسفند 1396 20:51

دفاع از یمن و فلسطین دستور قرآن است

نوشته شده توسط

آیت الله جوادی آملی

آیت‌الله العظمی عبدالله جوادی آملی ظهر یکشنبه در درس تفسیر خود در مسجد اعظم قم با محکومیت شدید جنایات آل سعود در یمن، اظهار داشت: فرعون دست و پای مردم را قطع می‌کرد و فرزندان را می‌کشت و زنان را بی‌سرپرست می‌کرد و امروز هم آل سعود بدتر از این را بر سر مردم یمن آورده است.

وی ادامه داد: روزانه چندین بمب بر سر مردم می‌ریزند و کودکان را می‌کشند و سالانه هم چندین همایش در سازمان ملل برگزار می‌شود ولی کسی واکنشی به این جنایات نشان نمی‌دهد.

استاد سطوح عالی حوزه با بیان اینکه جنایات این‌ها به مراتب بدتر از فرعون است، اظهار داشت: دشمنان و مستکبران کشورهای اسلامی را موش آزمایشگاهی قرار داده‌اند و سلاح‌های خود را بر سر مردم یمن و غزه امتحان می‌کنند.

وی با بیان اینکه کسانی که اخیراً حضور رهبری آمدند همین پیام را دریافت کردند که به فکر یمن و فلسطین باشید، تأکید کرد: بیش از 70 سال است که در فلسطین مردم را از سرزمین خود بیرون کرده‌اند و نباید نسبت به جنایات اسرائیل ساکت باشیم.

قرآن همه را به مقابله با ظلم و حمایت از مظلوم دعوت می‌کند

آیت الله جوادی آملی اضافه کرد: قرآن کتابی است که برای امروز ما هم پیام دارد و همه را به مقابله با ظلم و حمایت از مظلوم دعوت می‌کند.

وی تأکید کرد: قرآن فرمود شما باید با دشمن اصلی خود یعنی استکبار و صهیونیست مبارزه کنید ولی اگر امید به اصلاح برخی از کفار دارید با آنان مسالمت آمیز زندگی کنید.

این مفسر قرآن کریم اضافه کرد: در برخی آیات بیان شده که مشرکین و کفار باید از شما بهراسند یعنی طوری زندگی کنید که آنان از شما بترسند نه اینکه به جنگ آنان بروید و حمله کنید.

وی تأکید کرد: مسلمانان اگر مانند کوه مقاوم باشند آنان جرأت طمع به کشورهای آنان را نخواهند داشت.

آیت الله جوادی آملی اظهار داشت: ما مأمور به حمله نیستیم ولی باید با استقلال و امنیت زندگی کنیم و کسی هم نباید جرأت بر هم زدن نظم و امنیت جامعه را داشته باشد.

دوشنبه, 14 اسفند 1396 20:50

بیش از یک میلیون نسخه قرآن در سال ۹۷ چاپ می شود

نوشته شده توسط

قرآن

مدیر عامل شرکت چاپ و انتشارات سازمان اوقاف و امور خیریه از چاپ و انتشار بیش از یک میلیون نسخه قرآن کریم در سال ۹۷ خبر داد.

قدرت الله جنگروی در تشریح برنامه‌ها و اقدامات این شرکت در سال ۹۷ با اشاره به اینکه بیشترین تلاش این مجموعه بر چاپ و انتشار کتاب آسمانی قرآن معطوف است، افزود: این شرکت توانسته است با وجود رکود در بازار کتاب، تولیدات حوزه قرآنی و کتب مذهبی را در حد قابل قبولی افزایش دهد به‌گونه‌ای که در ۶ ماهه دوم سال ۹۶بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نسخه کتاب در این مجموعه چاپ و روانه بازار شده است.

به گفته وی در دو سال گذشته این مجموعه توانسته است حدنصاب قابل قبولی در تولید کتاب و به‌ویژه قرآن و دیگر کتب مذهبی به‌جا بگذارد، به‌گونه‌ای که بیش از ۹ میلیون جلد کتاب و محصولات فرهنگی در این مدت در این مجموعه تولید و عرضه شده است.

 جنگروی گفت: این شرکت با همکاری نهادهای قرآنی، ادارات اوقاف و امور خیریه استان‌ها، حوزه‌های علمیه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دارالقرآن کریم، مرکز طبع و نشر قرآن کریم و دیگر نهادهای دینی، قرآنی، دانشگاهی و آموزشی نسبت به انتشار قرآن و دیگر کتب اهتمام دارد.

وی افزود: برای نخستین بار در سال آینده این شرکت دست به انتشار و عرضه قرآن جیبی و پالتویی با جلد و کاغذ نرم خواهد کرد تا علاقه‌مندان برای دسترسی و استفاده از این کتاب آسمانی شرایط مطلوب‌تر و راحت‌تری داشته باشند.

وی با اشاره به چاپ و انتشار قرآن‌های نفیس و موضوعی در این شرکت که در سال‌های اخیر دنبال شده است، گفت: چاپ و توزیع قرآن وقف مصحف که با هماهنگی و مساعدت معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف برای ادارات کل اوقاف و امور خیریه سراسر کشور برای توزیع در امامزادگان, بقاع متبرکه و موقوفه‌های سراسر کشور در سال ۹۶ صورت گرفت، برای سال ۹۷ هم چاپ و توزیع خواهد شد.

به گفته جنگروی چاپ و انتشار قرآن مصحف معین که برای حافظان قرآن و به سفارش مرکز امور قرآنی اوقاف هم در سال ۹۶  صورت گرفت، در سال ۹۷ ادامه خواهد یافت و به مراکز مربوطه در سراسر کشور ارسال خواهد شد.

مدیر عامل شرکت چاپ و انتشارات سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به همکاری با ستاد اقامه نماز برای انتشار کتاب‌های این ستاد هم گفت: در سال ۹۶ همکاری خوبی میان دو مجموعه صورت گرفت که در سال ۹۷ هم ادامه خواهد یافت.

وی از همکاری با مرکز طبع و نشر قرآن کریم در سال‌های گذشته و امسال هم گفت و افزود: همکاری با مرکز طبع  و نشر قرآن کریم در زمینه چاپ و انتشار کتاب‌های مورد نیاز این مرکز به‌ویژه قرآن و ادعیه به قوت و قدرت ادامه خواهد یافت.

مدیر عامل شرکت چاپ و انتشارات سازمان اوقاف با اشاره به همکاری خوب میان این مجموعه و حوزه‌های علمیه، به انتشار کتب دروس حوزوی از جلمه دروس آیت‌الله علوی گرکانی اشاره کرد و گفت: همکاری این مجموعه با حوزه‌های علمیه در سال ۹۷ ادامه خواهد یافت و دروس برخی از اساتید معظم حوزه علمیه در این مجموعه چاپ و منتشر خواهد شد.

جنگروی با اشاره به واردات قران کریم از چین و لبنان که باعث خروج بخش قابل توجهی ارز از کشور می‌شود هم گفت: برنامه این شرکت برای سال ۹۷ تجهیز به مجموعه چاپی قرآن کریم با کاغذ  گرماژ پایین موسوم به چاپ بایبل(BIBLLE) است که به‌دلیل سهولت دسترسی و حمل آسان سالانه هزاران نسخه از چین وارد کشور می‌شود و این شرکت در نظر دارد با تجهیز به این مجموعه چاپی نیاز کشور را به این مجموعه کتاب‌ها رفع کند.

وی تاکید کرد: تجهیز این شرکت به این مجموعه چاپی، می‌تواند تحولی در حوزه چاپ کشور ایجاد کند و البته بازارهای منطقه‌ای را هم تحت پوشش قرار دهد.

به گفته وی در سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل, این مجموعه توانست در حوزه چاپ و انتشار قرآن کریم گام‌های بزرگی بردارد و این تلاش در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در سال ۹۷ هم ادامه خواهد یافت.

سید مصطفی حسینی

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمصطفی حسینی؛ رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره اهتمام جمهوری اسلامی ایران برای حضور فعال  در مسابقات بین المللی کشورهای مختلف از  اعزام نمایندگان جمهوری اسلامی ایران به هفتمین  دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم کشور تونس خبر داد و گفت : سه نماینده از کشورمان به عنوان داور،حافظ وقاری در این مسابقات حضور خواهند داشت.

وی افزود: محمدجواد مرادی در رشته حفظ کل و محمدحسن موحدی در رشته قرائت به‌عنوان نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و استاد محمدحسین سعیدیان جهت داوری درهفتمین  دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم  به کشورتونس اعزام می شوند.

حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران هرساله طبق دعوت نهاد برگزار کننده در این مسابقات شرکت می کند، گفت: این مسابقات از نهم تا چهاردهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷  برگزار خواهد شد و شرکت کنندگان کشورهای مختلف به مدت ۶ روز به رقابت خواهند پرداخت.

وی با اشاره به اقدامات این مرکز در اعزام قاریان وحافظان ایرانی به مسابقات بین المللی قرآن  تصریح کرد: طی سالهای ۹۵ و۹۶، ۳۰ نفر از حا فظان وقاریان به مسابقات بین المللی کشورهای مختلف اعزام شدند که بیش از ۱۶ نفر موفق به کسب مقام و رتبه شدند.

در دوره  قبلی مسابقات بین‌المللی قرآن کشور تونس  سید محمد کرمانی در رشته قرائت قرآن کریم و محمد قشملی حق در رشته حفظ کل قرآن کریم به عنوان نمایندگان  کشورمان حضور داشتند که سیدمحمد کرمانی،‌ در رشته قرائت تحقیق قرآن کریم موفق به کسب رتبه دوم این دوره از مسابقات شد.

شروعقبلی123بعدیپایان
صفحه1 از3

ورود به سایت

لینک های مرتبط

اوقات شرعی