دوشنبه, 14 اسفند 1396 20:32

تلاوت‌های مختلفی برای شنوندگان نوروزی تدارک دیده‌ایم

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

احمد ابوالقاسمی

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست خبری تشریح برنامه‌های نوروزی رادیو قرآن با حضور استاد احمد ابوالقاسمی مدیر این شبکه رادیویی برگزار شد.

در این نشست ابوالقاسمی به تشریح برنامه‌های نوروزی پرداخت و گفت: ویژه برنامه تحویل سال نو از ساعت ۱۸ روز ۲۹ اسفندماه به مدت سه ساعت از حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) به صورت زنده پخش می‌شود.

وی به پخش برنامه «چشم شیرین» اشاره کرد و گفت: این برنامه قرار است هر روز از ساعت ۱۰ از ۵ امامزاده کشور به صورت زنده پخش شود و محور آن قرائت قرآن به صورت عمومی و توسط قاریان بومی خواهد بود.همچنین برنامه نور درخشان برنامه‌ای است که در طول روز در ۵ نوبت در ساعت‌های ۸:۵۵، ۱۴:۵۵، ۱۶:۵۵، ۱۹:۵۵ و ۲۳:۴۵ به بیان سیره ائمه معصومین (ع) خواهد پرداخت.

مدیر رادیو قرآن از ایجاد کمربندهای تلاوت در ساعات مختلف روز خبر داد و گفت: از روز ۲۸ اسفند تا ۱۳ فروردین به مدت ۵ روز تلاوت‌های مختلفی را برای شنوندگان تدارک دیده‌ایم که در ساعت‌های ۸:۱۵ با تلاوت شهات‌انور، ساعت ۹ با تلاوت عبدالعزیز صیاد، ساعت ۱۴:۱۵ با تلاوت قاریان ایرانی، ساعت ۱۵ با تلاوتی یک ساعته از مصطفی اسماعیل، ساعت ۱۶:۱۵ با تلاوت قاریان ایرانی، ساعت ۱۷ با تلاوتی ۴۵ دقیقه‌ای از عبدالباسط، ساعت ۱۸ با تلاوت ۴۵ دقیقه‌ای از غلوش، ساعت ۲۰ با تلاوتی از حصان در خدمت خانواده‌ها خواهیم بود.همچنین جهت آشنایی بیشتر با قاریان نامدار جهان اسلام برنامه ستارگان تلاوت هر روز از ساعت ۲۲:۱۰ به مدت ۹۰ دقیقه پخش می‌شود.

ابوالقاسمی در خصوص دیگر برنامه‌های نوروزی رادیو قرآن گفت: برنامه داستان‌های قرآنی هر روز از ساعت ۱۶:۳۰ به مدت ۳۰ دقیقه، برنامه بوستان هر روز از ساعت ۹ صبح با موضوع اخلاق در قرآن، برنامه یک آیه، یک قصه هر شب ساعت ۲۰:۵۰ ویژه کودکان و نوجوانان، برنامه سوره تماشا از ساعت ۷:۲۰ ویژه تبیین آیات قرآن با موضوع طبیعت، برنامه اشاره از ساعت ۱۴:۴۵ ویژه بیان شگفتی‌ها و اسرار خلقت انسان، برنامه ترنم آیات ویژه معرفی تلاوت‌های قاریان مصری با خصوصیت معنامحوری از ساعت ۱۱:۳۰، برنامه گلچین نقش خیال از ساعت ۱۸:۳۰، برنامه آیه‌ها و آئینه‌ها از ساعت ۱۲:۳۰، برنامه شکوه آیات از ساعت ۸:۴۵، برنامه فصل نیایش ویژه تبیین اعمال ماه رجب و برنامه فرصت عروج ویژه لیلة‌الرقائب هر روز از ساعت ۲۲:۳۰ پخش خواهد شد.

ابوالقاسمی از ضبط تلاوت‌های قاریان سراسر کشور خبر داد و گفت: دوره کنونی تلاوت قرآن دوره طلایی این عرصه به شمار می‌رود و شاید در سال‌های آینده شاهد این مقدار شکوفایی در تلاوت نباشیم. از این رو سعی داریم با ضبط تلاوت‌های فاخر قاریان کشور گنجینه‌ای از تلاوت‌های این عزیزان را جمع‌آوری کنیم.

در ادامه احمد فراهانی مدیر گروه آموزش رادیو قرآن در خصوص برگزاری طرح شمیم دانش ویژه فرهنگیان،‌گفت: در این طرح ۵۲۰ هزار معلم تحت آموزش قرار گرفتند که از این میان ۴۷۰ هزار نفر در آزمون شرکت کردند و از این تعداد حدود ۸۰ درصد در آزمون قبول شدند. البته قرار است برای ۵۰ هزار نفری که در آزمون شرکت نکرده بودند آزمون مجدد برگزار شود.

وی  از پایان مرحله مقدماتی مسابقه تلویزیونی آیه‌ها و ثانیه‌ها خبر داد و گفت:‌ مرحله نیمه‌نهایی این مسابقه از اوایل اردیبهشت آغاز و ۵ نفر از راه‌یافتگان نیمه‌نهایی به فینال می‌رسند که زمان مرحله فینال متعاقباً اعلام خواهد شد.

فتحی‌پور مدیر گروه علوم قرآنی رادیو قرآن از پرداختن این شبکه به آیات قرآن از نگاه هنر خبر داد و گفت: برنامه نقش خیال در این راستا طراحی شده که در ایام نوروز تقدیم شنوندگان می‌شود،‌همچنین برنامه یک آیه، یک قصه با اجرا و قصه‌گویی خانم نشیبا  و برنامه‌ آیه‌ها و آئینه‌ها ویژه ادبیات فارسی پخش خواهد شد.

فتحی‌پور از انتخاب موضوعات قرآنی جهت ساخت برنامه توسط دیگر شبکه‌های رادیویی خبر داد و گفت: بر اساس رسالت و برنامه‌های شبکه‌های مختلف رادیویی از جمله رادیو ورزش، رادیو جوان، رادیو ایران و ... این موضوع برای هر شبکه انتخاب کردیم و آیات و اطلاعات مربوط به آن موضوعات را هم تبیین و بر همین اساس به شبکه‌های مختلف رادیویی جهت ساخت برنامه تقدیم کرده‌ایم.

وی از ایجاد نوآوری در برنامه‌های رادیو قرآن خبر داد و گفت: برنامه قرآن و زندگی هر روز ساعت ۱۹:۱۵ با پرداختن به یک موضوع بر روی آنتن می‌رفت اما این برنامه با رویکرد جدید و بررسی حوادث و وقایع روز از طریق اخبار به تحلیل آن واقعه بر اساس آیات و روایات می‌پردازد.

وی ادامه داد: برنامه قرآن ۳۶۰ نام دیگر برنامه ما است که به بررسی ابعاد مختلف مربوط به انسان اعم از سبک و مهارت‌های زندگی و اجتماع خواهد پرداخت. همچنین نمایش‌های قرآنی با موضوعات مختلف زندگی مثل چشم و هم چشمی بر اساس آیات قرآن تقدیم می‌شود. همین طور برنامه‌ای هم با موضوع جریان‌شناسی گروه‌های تکفیری و برنامه‌ای هم با موضوع تفسیر ویژه نوجوانان و جوانان خواهیم داشت.

محمد سلیمی مدیر گروه محافل و تلاوت رادیو قرآن درباره برنامه‌های این گروه گفت:‌ پوشش، ضبط و پخش محافل به همراه تولید و تأمین تلاوت از جمله رسالت‌های این گروه خواهد بود.

وی از ادامه برنامه صبحگاهی مهر تابان خبر داد و گفت: این برنامه در سال جدید با تغییر رویکرد از موضوع‌محوری به آیه‌محوری تقدیم شنوندگان می‌شود.

سلیمی ادامه داد: برنامه سفرکردگان ویژه پخش تلاوت‌های قاریان درگذشته چه شهدا و چه قاریان مرحوم برنامه پای رحل استاد ویژه معرفی جلسات قرآن، برنامه با ستارگان تلاوت با ادامه روند فعلی و همین طور ضبط تاریخ شفاهی قرآنی کشور از دیگر رویکردهای ما خواهد بود

خواندن 475 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

ورود به سایت

لینک های مرتبط

اوقات شرعی