یکشنبه, 13 اسفند 1396 23:22

مدیریت انگیزه؛ حرف اوّل و آخر همین است.. .

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

«اُمید و انتظار از روشنفکران صادق و دلسوزی است که تعالی و عزّت و پیشرفت معنوی و مادی ملت و کشور خود را می‌جویند و سلطه‌ی بیگانه را در همة اشکالش مردود می‌شمارند.» (مقام معظم رهبری «مدظله العالی»)

در سیستم سنتی مدیریت، مدیر تنها به کنترل و رهبری افراد زیردست می‌پردازد و کارکنان از طریق پیروی از دستورات مدیر، وی را قادر می‌سازند تا به هدف مورد نظر سازمان برسد، اما در سازمان‌های امروزی، کارکنان و مدیریت کردن انگیزه آن‌هاست که اهمیت دارد.
مهم‌ترین نکته در مدیریت انگیزش در کارکنان تشخیص این نکته است که چه چیزی باعث افزایش انگیزه در آن‌ها می‌شود؛ در قدم اول باید بدانید وعده وعیدهای فراوان، تأثیری در افزایش انگیزه کارکنان ندارد اما تقویت سه عامل اصلی شامل اعتماد به نفس، اطمینان و رضایت، ایجادکننده‌های اصلی انگیزه در کارکنان هستند.
اعتماد به نفس
تا زمانی که کارکنان شما باور دارند که «من نمی‌توانم این کار را انجام بدهم» میلی به کار نخواهند داشت یا با ترس و دودلی به کار ادامه می‌دهند. کمبود اعتماد به نفس از عوامل درون انگیزشی است، به این معنی که این عوامل از بزرگ‌تر بودن حجم کار نسبت به توان کارکنان، انتظارات غیرمنطقی از کارکنان یا فقدان آموزش کافی آنان برای زمینه کاری مورد نظر نشأت می‌گیرد. ممکن است کارمند شما در هریک از این زمینه‌ها احساس ضعف کند اما از ترس اینکه با بازگو کردن این موارد شما او را با فرد دیگری جایگزین کنید، از ابراز این مشکلات خودداری می‌کند و در نتیجه این فقدان اعتماد به نفس، هم‌چنان به وقت خود باقی می‌ماند.


اطمینان
اگر کارکنان معتقد باشند پاداش و دریافتشان از سازمان با زحمات و تلاششان متناسب نیست با یک مانع انگیزشی مواجه می‌شوند. معمولاً مشکل اطمینان در کارکنان در کوتاه مدت حل نمی‌شود و نیاز به برنامه‌ریزی دارد. همچنین مشکل ارائه پاداش زیاد به کارکنان دارای عملکرد خوب و در مقابل دریغ داشتن این پاداش از کارکنان ضعیف، چندان خوشایند نباشد؛ به خصوص اگر کارمندان گروه اول آشوبگر و کارکنان گروه دوم وفادار و فداکار باشند. در این موقع می‌توانید اعلام کنید که در ازای انجام یک کار مشخص، پاداش تعیین شده‌ای خواهید داد و بعد از ارائه این پیش‌آگاهی، به عملی کردن وعده‌تان بپردازید.


رضایت
کارکنان، نه تنها باید دریافتشان را متناسب با کارشان بدانند بلکه باید از آنچه به دست می‌آورند، نوع کار و حاصل کار نیز راضی باشند. در بسیاری از موارد دیده شده است که اگر کار رضایت‌بخش باشد، حتی نواقص دریافتی، کسری‌ها و فقدان پاداش نیز برای کارکنان قابل چشم‌پوشی است؛ چرا که به «رضایت کاری» رسیده‌اند. برای افزایش رضایت کاری می‌توانید به آسانی از کارمندانتان بپرسید چه چیزی می‌خواهند و چه چیزی آن‌ها را راضی می‌کند.
وعده و وعید، انگیزه کارکنان را افزایش نمی‌دهد؛ نکته اصلی برای یک مدیر، توجه به عوامل بیرونی و درونی است.
در مطالب بعدی به عوامل بیرونی و درونی ایجاد انگیزش شغلی خواهیم پرداخت.


ادامه دارد.. . 
« و من الله التوفیق وَ علیه التکلان »

خواندن 671 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 14 اسفند 1396 22:03

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

ورود به سایت

لینک های مرتبط

اوقات شرعی